Ty też masz trudności ze znalezieniem mieszkania lub współlokatorów?

Dlaczego tak trudno doprowadzić do transakcji wynajmu lokalu. Z czego wynika wspomniane niedopasowanie. Najprościej mówiąc z rozbieżnych oczekiwań właścicieli lokali oraz przyszłych lokatorów. Weźmy na przykład lubelski rynek nieruchomości.  Lublin jest miastem typowo studenckim. Jest ograniczona podaż mieszkań, już nie wspominając o miejscach w domach studenckich. W dodatku studenci preferują mieszkania w pobliżu uczelni. Najlepiej tak, aby można było wrócić do niego w trakcie przerwy w zajęciach. Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe. Niestety ich ilość nie zaspokaja zapotrzebowania najemców. Do tego często dochodzi problem znalezienia odpowiedniego współlokatora. Właściciele często oczekują od najemców kaucji jako zabezpieczenie w przypadku gdyby lokatorzy coś zniszczyli w mieszkaniu, lub ulotnili się z niego bez uregulowania należności. Trudno im się dziwić. Nie wiedzą czego mogą się spodziewać po osobach którym udostępniają mieszkanie. Z drugiej strony wielu studentom trudno wysupłać kwotę kilku tysięcy złotych na wyżej wspomnianą kaucję.

Ci którzy mają wolne mieszkania nie chcą ich wynajmować, ponieważ mają różne obawy. Znajoma, która szukała mieszkania w oddalonych o 45 km od Lublina Puławach, miała trudności z jego znalezieniem. Jest wiele pustych mieszkań osób które powyjeżdżały na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych.

Niestety boją się wynajmować z  braku kontroli nad mieszkaniem oraz zachowaniami lokatorów. Póki co prawo działa na niekorzyść wynajmujących. Jest wiele obostrzeń które utrudniają eksmisje lokatora, który nie wywiązuje się z umowy.  Moim celem nie jest zniechęcenie wynajmujących do wynajmu.

Konkluzja jest następująca: rynek wynajmu jest bardzo niedopasowany. W dużej mierze wynika to z ryzyka jakiego obawiają się wynajmujący, a także z wyobrażeń lokatorów często niemożliwych do spełnienia. Oczekują np. określonego metrażu, w odpowiedniej lokalizacji za odpowiednio niską cenę. Niestety podaż lokali jest zazwyczaj nieelastyczna.

Najlepiej byłoby gdyby wynajmujący mogli ocenić wiarygodność przyszłych klientów i odwrotnie. Dla wynajmujących ważne jest aby zdobyć podstawowe informacje o przyszłych lokatorach. Nie chodzi tutaj wcale o wścibstwo, tylko o podstawowe informacje (na przykład czy pali, posiada zwierzęta) wpływające na stan oddanego w użytkowanie mieszkania. Dla poszukujących lokalu także ważne jest aby skojarzyć odpowiednich współlokatorów. Szczególnie wtedy kiedy podejmują studia w nowym mieście w którym nie mają znajomych. Pomocą w rozwiązaniu opisanych problemów jest serwis wspollokator.pl pomagający kojarzyć właścicieli lokali, poszukujących mieszkań, pokoi lub współlokatorów. Jednocześnie pomaga oszczędzić czas skracając okres poszukiwań mieszkania lub lokatorów. Jest także dużo tańsze niż zamieszczanie ogłoszeń prasowych czy też korzystanie z pośrednictwa biura nieruchomości, które w Lublinie bierze za skojarzenie wynajmującego i najemcy równowartość połowy lub całości miesięcznego czynszu (zarówno od wynajmującego oraz najemcy) powiększonego o podatek VAT.

Napisano w Porady dla wynajmujących
2 comments on “Ty też masz trudności ze znalezieniem mieszkania lub współlokatorów?
  1. Freddie pisze:

    Zostalem uprzedony, sam mialem napisac taki artykul.

  2. Tomek pisze:

    Zamieszczona notka jest naprawde swietna. Dzieki za wszystkie informacje, bardzo mi sie przydadza. Musze zainteresowac sie tematem. Czekam na kolejne notki i zycze powodzenia w dalszej pracy nad blogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*