Oszuści czyhający w sieci, czyli Scamming i Scammerzy.

W angielskim zjawisko znane jako scamming to nic innego jak oszuści (scammers) próbujący wyłudzić od Ciebie pieniądze w sieci. Ich głównym zadaniem jest zdobycie zaufania ofiary, a nastepnie przekonanie jej do wysłania im pieniędzy. Oczywiście jak tylko pieniądze zostaną wysłane, słuch o scammerze jak i pieniądzach ginie.

Scam – oszustwa w Internecie

No tak – pomyślisz sobie – nie jestem przecież aż tak głupi żeby wysyłać komuś obcemu pieniądze, mi to napewno się nie przydarzy! A jednak, ofiarą scamerów wciąż padają nowe osoby,  niestety również na naszym portalu. No bo wyobraź sobie taką sytuację – dostałeś się na studia za granicę, powiedzmy w Londynie. Szukasz pokoju do wynajęcia przez Internet, no bo to przecież o wiele wygodniejsze i tańsze niż poszukiwania na miejscu. W końcu znajdujesz ofertę idealną dla Ciebie – świetnie wyposażony pokój w samym centrum,  a w dodatku naprawdę przystępna cena. Okazuje się, że właściciel chętnie ten pokój wynajmie, ale prosi Cię o przesłanie depozytu, tak żeby miał pewność, że się nie wycofasz. Jest przy tym wszystkim oczywiście bardzo miły i pomocny, przysyła Ci nawet skan swojego paszportu, żebyś wiedział z kim masz do czynienia. Z uwagi na odległość prosi cię żebyś przesłał mu pieniądze poprzez np. Western Union.

Tak właśnie często wygląda scenariusz zdarzeń dla osób które dały się oszukać. Oczywiście nie wszyscy w sieci to scammerzy – stanowią oni kroplę w morzu godnych zaufania uzytkowników. Niestety dla tych kilku osób które dały się nabrać konsekwencje są bardzo bolesne finansowo.

Wystarczy jednak, że będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa, żeby z łatwością uniknąć takich sytuacji. Istnieje niebezpieczeństwo, że masz do czynienia ze scamerem jeśli:

  • oferta wydaję się tak dobra, że niemal nieprawdopodobna – świetnie urządzony pokój w samym centrum po bardzo atrakcyjnej cenie
  • osoba prosi Cię o przesłanie depozytu za pomocą firm typu Western Union, Money Gram, itp.
  • w przypadku chęci obejrzenia pokoju osoba wykręca się, bo np. nie ma jej teraz w mieście, kraju, itp.
  • zauważysz, że osoba posługuje się łamanym angielskim/polskim i pisze zdania w sposób bardzo nienaturalny
  • osoba niemal natychmiast po nawiązaniu kontaktu podaje Ci swój prywatny adres email i unika prowadzenia konwersacji np. poprzez portal Współlokator
  • osoba prosi Cię o przysłanie skanu paszportu (twoje dane mogą zostać wykorzystane w celu oszukania następnej ofiary)

Czy wiesz, że w niektórych krajach afrykańskich, takich jak np. Nigeria lub Mauritus, istnieją specjalne firmy, których jedynym celem są oszustwa w Internecie!

A na koniec dobra wiadomość – całe szczęście w Polsce scammerzy na portalu Współlokator to wciąż bardzo rzadkie zjawisko. Na naszą korzyść działa bariera językowa, przez co oferty od scammerów bardzo łatwo zdemaskować. Jeśli jednak wybierasz się za granicę, szczególnie do krajów zachodnich, mniej się na baczności.

No i pamiętaj – ten post ma Ci tylko uświadomić, że takie ryzyko jak scammerzy istnieje. Całe szczęście 99.9% ludzi to po prostu zwykli uczciwy użytkownicy, którzy szukają po prostu fajnych współlokatorów.

Napisano w Porady dla wynajmujących
One comment on “Oszuści czyhający w sieci, czyli Scamming i Scammerzy.
  1. Lees pisze:

    Zostalem uprzedony, sam mialem napisac taki artykul.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*