Jak urządzić mieszkanie

Ilu architektów czy dekoratorów byśmy nie zatrudnili tyle wersji urządzonego mieszkania dostaniemy. Czasem to dobrze, że każdy ma swoją wizję, czasem źle, bo ciężko nam ocenić czy akurat wizja tej konkretnej osoby nam się spodoba. Dlatego często decydujemy się sami zostać swoimi własnymi projektantami i urządzamy mieszkanie tak jak nam się podoba. Jeśli już decydujemy się na ten krok warto wcześniej rozeznać się trochę na co warto zwrócić szczególną uwagę i jakich pułapek unikać.

Jak urządzić mieszkanie

 • Wszelkie meble i duże obiekty ustawiajmy w ten sposób, aby wolna powierzchnia jak najbardziej przypominała kwadrat. Oczywistym jest, że nie ustawimy szafy na środku pokoju, ale mając do wyborów kilka narożników, postawmy ją w tym, który najmniej zniekształci powierzchnię użytkową pokoju. Wąskie i długie pokoje powinny mieć szafy zawsze na krótszym boku, gdyż im bliżej wolnej przestrzeni do kwadratu tym, optycznie wydaje się ona większa.
 • Unikaj stawiania ostro zakończonych szafek, w okolicach wejścia do pokoju. Unikniesz w ten sposób późniejszych kontuzji, jeśli nawet nie Twoich własnych, to gości którzy będą Cię odwiedzać.
 • Nie twórzmy wąskich przejść. Jeśli nasz przedpokój, nie jest zbyt szeroki nie zwężajmy go jeszcze bardziej meblami, gdyż przy wchodzeniu i wychodzeniu będziemy czuć się przytłoczeni.
 • Bardzo często wykorzystywanym w kuchni trikiem jest zabudowanie ściany nad blatem szafkami. Dzięki temu nie zajmują one miejsca na podłodze. Są one zwykle na tyle wąskie, że nie ograniczają Ci ruchów podczas krzątania się przy blacie, a jednocześnie wysokość na jakiej się znajdują jest wręcz idealna, żeby sięgnąć do nich po potrzebną przyprawę lub miskę.
 • Jeśli Twoje mieszkanie jest małe wykorzystuj meble o podwójnej funkcjonalności. Np. kup taką sofę, aby była wygodna zarówno do oglądania telewizji w rodzinnym gronie, jak i do spania. Nie musisz wtedy gospodarować miejsca na drugie łóżko. Innym przykładem może być stół. Jeśli nie masz specjalnego gabinetu, w którym mógłbyś pracować, kup taki stół do kuchni, aby wygodnie było Ci przy nim nie tylko jeść ale także pracować na komputerze.
 • Czy potrzebujesz zmywarkę? Jeśli Twoja kuchnia jest mała, a w mieszkaniu będzie przebywać niewielka liczba osób, może się okazać, że zmywarka jest zbędna.
 • Wszyscy wiemy, że jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie jest optycznie większe, a ciemne, że jest mniejsze. Zadbaj o to, żeby w Twoim domu nie było zbyt ponuro. Dodatkowo zabawa kolorami pomoże Ci jeśli masz pokój, który jest wąski i długi. Pomalowanie dłuższych ścian na jasny kolor, a krótszych na ciemny sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej kwadratowe.
 • Czy na pewno potrzebujesz wszystkich drzwi? Według starych zasad budowania domów, każde pomieszczenie było zamykane. Obecnie coraz popularniejsze są tzw. open space czyli połączenia kuchni z salonem tylko lekkim przewężeniem bez jakichkolwiek drzwi. Nie sugeruję, że powinieneś pozbyć się drzwi do sypialni lub ubikacji, ale przemyśl czy do któregoś pomieszczenia o swobodnym dostępnie nie byłoby Ci wygodniej wchodzić bez drzwi. Poza wygodą zyskasz też wrażenie większej przestrzeni.
 • Znajdź jak najwięcej miejsc na lustra. Nie chodzi o to, żeby cały dom się błyszczał, ale każde lustro sprawia wrażenie, że po drugiej stronie nadal jest wolna przestrzeń. Lepiej sprawdza się jedno duże lustro niż kilka małych.
 • Wszelkie panele, dywany, wykładziny o podłużnych kształtach kładź w poprzek pokoju. Jeśli masz kwadratowy pokój to nie ma to wielkiego znaczenia, ale jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie to położenie linii wzdłuż dłuższych ścian jeszcze bardziej spotęguje efekt wagonu (chyba każdy wie jak to jest przepychać się pociągu).
 • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Dobre światło potrafi nie tylko rozjaśnić pokój, ale także sprawić wrażenie, że jest większy i przytulniejszy. Poza tym słabe światło nie sprzyja oczom, a więc jeśli jednocześnie możemy zadbać o swój wzrok to nie oszczędzajmy kilku złotych wkręcając zbyt słabe żarówki.
 • Zupełnie zrezygnuj lub mocno ogranicz stosowanie zasłon i wszelkich innych ozdób okiennych, jeśli Twoje mieszkanie jest małe. Każda rzecz znajdująca się blisko okna przesłania trochę naturalnego światła, które jest znacznie lepsze dla naszego samopoczucia niż sztuczne.
Napisano w Porady dla wynajmujących
One comment on “Jak urządzić mieszkanie
 1. Yvone pisze:

  Oby wiecej takich wpisow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*