Jak uniknąć oszustw na stronach związanych z wynajmem pokoi i mieszkań

Podstawowe zasady pozwalające uniknąć oszustów internetowych podczas poszukiwań pokoju i mieszkania:

 • Płacenie przed obejrzeniem pokoju: O ile płacenie depozytów, bądź pierwszego miesięcznego czynszu to nic niezwykłego, o tyle płacenie bez żadnej umowy aby ‘zaklepać’ sobie pokój powinno wzbudzić Twoje podejrzenia. Jeżeli rzeczywiście jest to niezbędne koniecznie umów się na wizytę i zobacz pokój osobiście.
 • Zapłata poprzez Transfer Pieniężny: Przelewy pieniężne poprzez firmy takie jak Western Union czy Money Bookers nie pozostawiają żadnego śladu i dlatego są często wykorzystywane przez oszustów internetowych. Jeżeli ktoś chce Ci wynająć pokój i każe przesłać depozyt lub czynsz poprzez firmę tego typu, jeszcze zanim obejrzysz mieszkanie, na 99% jest to oszust. Spróbuj zaproponować inną, bezpieczną formę zapłaty i poczekaj na odpowiedź, która na pewno wiele wyjaśni.
 • Właściciel mieszkania za granicą: Najwięcej fałszywych ogłoszeń pochodzi z zagranicy. Jeśli ktoś wmawia Ci, że aktualnie znajduje się na wakacjach lub wyjechał w interesach, bądź ostrożny. Szczególnie jeśli osoba mówi, że nie możesz obejrzeć pokoju ale mimo to może Ci go wynająć, musisz tylko przelać pieniądze za czynsz albo depozyt.
 • Oferta tak dobra, że niemal nierealna: Czy pokój wydaje Ci się podejrzanie tani? Zdjęcia w ogłoszeniu wyglądają niemal jak wyjęte z katalogu lub zrobione w hotelu? Uważaj na bardzo tanie oferty w atrakcyjnych lokalizacjach lub oferty z podejrzanie dobrymi zdjęciami.
 • Brak ustępstw: Na przykład gdy wynajmujący uparcie twierdzi, że jedyną formą zapłaty jest przelew pieniężny i nic innego nie wchodzi w grę. Albo gdy usilnie próbuje namówić Cię do zapłaty za zarezerwowanie pokoju bez uprzedniej umowy. Oszuści postępują według schematów – jeśli coś wydaje Ci się podejrzane pytaj, pytaj i pytaj. Pamiętaj, że w każdym momencie możesz po prostu powiedzieć ‘Nie’. Czeka na Ciebie tysiące innych ofert.
Napisano w Porady dla wynajmujących
4 comments on “Jak uniknąć oszustw na stronach związanych z wynajmem pokoi i mieszkań
 1. Aleks pisze:

  Oby wiecej takich wpisow

 2. Sławek pisze:

  Dzieki za ten wpis! Jest super! :)

 3. Maga pisze:

  Oby wiecej takich wpisow

 4. Paulina pisze:

  Dzieki za wpis, czekam na kolejne. Jesli jest taka mozliwosc, prosze mnie jakos poinformowac, gdy pojawi sie cos nowego, bo jestem strasznie zabiegana, a mam pewnosc, ze powinnam tutaj wracac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*